Esprit Composite | Alginate Powder — packs

This powdered impression material is perfect for quick and easy, flexible negative impressions. It is gentle on the skin and has a short setting time. It is ideal for impressions of, for example, children’s hands. More
incl. VAT | Delivery Information.
Code 62084 
In stock
Additional info
400 g, white
1 kg: £ 52.88
£ 21.15
-
+

Code 62085 
In stock
Additional info
1 kg, white
£ 33.50
-
+

Code 62086 
In stock
Additional info
2 kg, pink
1 kg: £ 45.65
£ 91.30
-
+

Code 63289 
In stock
Additional info
5 kg, white
1 kg: £ 30.62
£ 153.10
-
+

Esprit Composite Alginate is an impression material in powder form for fast and simple negative impressions. It is harmless to health so is safe to be applied directly to skin for masks and body impressions.

This Esprit Composite Alginate Powder is also suitable for architectural model making and the construction of moulds. It is easy to use, simply mix with water in a ratio of 1:3 (259 g powder to 1 litre of water). Esprit Composite Alginate is very quick setting. It is available in white or pink in various pack sizes.

Price per pack.

Review this product
No review available yet.
Please note: Due to the limited size of our London shop, not all items on the website are in stock in London. To avoid disappointment, we recommend contacting the shop to reserve or order the product. Online orders are not shipped from our London store.