tesa® | eco® logo STICK Glue Sticks — various sizes

The glue in these sticks is solvent-free, can be washed out with cold water, and is odourless. It is ideal for gluing paper, cardboard, photos, fabric, felt, cork, leather and rigid foam. The caps do not roll away! More
incl. VAT | Delivery Information.
Code 29269 
In stock
Additional info
10 g
1 kg: £ 175.00
£ 1.75
-
+

Code 29271 
In stock
Additional info
20 g
1 kg: £ 140.00
£ 2.80
-
+

Code 29272 
In stock
Additional info
40 g
1 kg: £ 112.50
£ 4.50
-
+

tesa® eco® logo STICK Glue Sticks are environmentally friendly and offer easy and clean application with reliable adhesive strength for use both in the office and at home.

The triangular shape enables precise gluing of edges, lines, and dots. tesa® eco® logo STICK Glue Sticks are made of 100% recycled plastic and 60% bio-based adhesive. They are ideal for cardboard, paper and photos, fabric, felt, cork, leather, rigid foams etc.

tesa® eco® logo STICK Glue Sticks at a glance:

  • quick and clean
  • easy to spread
  • solvent-free
  • odourless
  • cold washable
  • unique shape prevents roll away
  • available in various sizes

Price per stick.

Review this product
No review available yet.
Please note: Due to the limited size of our London shop, not all items on the website are in stock in London. To avoid disappointment, we recommend contacting the shop to reserve or order the product. Online orders are not shipped from our London store.