Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual

This quick-drying, water-based writing and drawing ink is suitable for fountain pens, rollerball pens, dip pens and glass pens. It combines a smooth flow with the elegance and clarity of watercolour paints. More
£ 8.40
incl. VAT | Delivery Information.
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Ambre de Baltique
Ambre de Baltique
141
15 ml bottle
Code 12-51685141
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Orange soleil
Orange soleil
157
15 ml bottle
Code 12-51685157
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Rouge d'Orient
Rouge d'Orient
169
15 ml bottle
Code 12-51685169
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Violet boréal
Violet boréal
173
15 ml bottle
Code 12-51685173
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Vert Amazone
Vert Amazone
137
15 ml bottle
Code 12-51685137
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Blue austral
Blue austral
116
15 ml bottle
Code 12-51685116
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Bleu de minuit
Bleu de minuit
119
15 ml bottle
Code 12-51685119
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Terre d'ombre
Terre d'ombre
147
15 ml bottle
Code 12-51685147
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Gris de houle
Gris de houle
108
15 ml bottle
Code 12-51685108
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40
-10%
Jacques HERBIN | ESSENTIAL Writing inks — individual, 15 ml bottle, Noir abyssal
Noir abyssal
109
15 ml bottle
Code 12-51685109
1 l: £ 504.00
£ 7.56
£ 8.40

The Jacques HERBIN ESSENTIAL Writing Ink collection comprises a range of inks in gorgeously deep and vibrant colours.

These inks are made using natural dyes, and combine smooth flow with the elegance and clarity of watercolour paints.

Product specifications of Jacques HERBIN ESSENTIAL Writing Inks at a glance:

  • water-based ink
  • 100% natural dyes
  • pH neutral & vegan friendly
  • quick-drying
  • 15 ml jars

➽ This ink can be used for writing with a fountain pen, rollerball pen, dip pen and glass pen, among others.

Jacques HERBIN ESSENTIAL Writing Ink is available in 10 colours:

  • 108 Gris de houle — a stormy grey, deep and intense, with subtle luminous nuances
  • 109 Noir abyssal — a lush black, drying to the deep black of a tropical night
  • 116 Blue austral — a bright, southern blue reminiscent of the turquoise waters of the South Seas
  • 119 Bleu de minuit — a deep, dark blue reminiscent of a starry night
  • 137 Vert Amazone — a vibrant, almost luminous green, inspired by the jungle on the banks of South America's mightiest river
  • 141 Ambre de Baltique — a warm, amber-coloured yellow/orange with an inner glow
  • 147 Terre d'ombre — an autumnal brown with reddish accents
  • 157 Orange soleil — a bright, invigorating orange with a warm, saffron-coloured glow
  • 169 Rouge d'Orient — an intense, almost regal red, dark and full of character
  • 173 Violet boréal — a meditative deep purple, inspired by the northern lights

Price per jar.

Review this product
No review available yet.
Please note: Due to the limited size of our London shop, not all items on the website are in stock in London. To avoid disappointment, we recommend contacting the shop to reserve or order the product. Online orders are not shipped from our London store.